Uutinen26.2.2026

solar and bess projects in italy

Korkia myy rakennusvalmiin 10,7 MW aurinkovoimaportfolion Pohjois-Italiassa

Korkian ja BIWO Rinnovabilen omistama hankekehitysyhtiö Biko Renewable Energy on myynyt 10,7 megawatin rakennusvalmiin aurinkovoimahankekokonaisuuden Pohjois-Italiassa.

Korkian ja BIWO Rinnovabilen omistama hankekehitysyhtiö Biko Renewable Energy on myynyt 10,7 megawatin rakennusvalmiin aurinkovoimahankekokonaisuuden Pohjois-Italiassa. Myynti on jatkoa Korkian tammikuussa julkistamalle kahden rakennusvalmiin aurinkovoimahankkeen myynnille Italiassa.

Myyty kokonaisuus koostuu kolmesta hankkeesta Lombardian alueella Pohjois-Italiassa: Casnate (4,4 MW), Inveruno (3,5 MW) sekä Senna Comasco (2,8 MW). Hankkeet ovat yhdistelmä perinteistä maahan asennettavaa aurinkovoimaa sekä maatalousmaan kanssa yhteiskäytössä olevaa agri-PV-tuotantoa, mikä kuvastaa Italian kasvavaa panostusta tehokkaaseen maankäyttöön.

Hankkeet ovat täysin luvitettuja ja rakennusvalmiita, mikä osoittaa Korkian hankkeiden korkealaatuisuuden verkkoliityntöjen, lupaprosessien ja muiden hallinnollisten vaiheiden osalta. Valmistuessaan laitosten arvioidaan tuottavan noin 15 gigawattituntia uusiutuvaa sähköä vuodessa, ja ne tukevat Italian kasvavaa uusiutuvan energian kapasiteetin tarvetta.

”Italiassa on vahvaa kiinnostusta hyvin suunniteltuihin aurinkovoima-, akkuvarastointi-, ja agri-PV-hankkeisiin”, kertoo Korkian Italian maajohtaja Andrea Fradagrada. ”Korkian Italian hankekannasta keski- tai myöhäisessä kehitysvaiheessa on noin 800 MW, josta noin 200 MW on aurinkovoimaa ja 600 MW akkuvarastoja. Keskitymme edistämään monipuolista ja korkealaatuista hankekantaa ja tuomaan hankkeita markkinoille kehityksen edetessä.”

”Tämä kauppa yhdessä tammikuussa julkistamamme myynnin kanssa merkitsee vahvaa alkua vuodelle ja osoittaa Korkian laajemman kehitysportfolion tasaista kypsymistä”, toteaa Korkian toimitusjohtaja Pauli Mäenpää. ”Hankekantamme kehittyessä kykenemme tuomaan hankkeita markkinoille suunnitelmallisesti ja oikea-aikaisesti. Yli 22 gigawatin ja useille markkinoille hajautetun portfolion ansiosta voimme edistää hankkeita rakennusvalmiuteen ja tarvittaessa pidemmällekin säilyttäen joustavuuden arvonluonnissa.”

Korkialla on yksi Euroopan suurimmista itsenäisistä uusiutuvan energian ja akkuvarastoinnin hankeportfolioista. Yli 150 hankkeesta kahdeksassa maassa koostuvassa hankekannassa noin 14 gigawattia on saavuttanut keski- tai myöhäisen kehitysvaiheen. Korkia on teollisen mittakaavan aurinkovoiman, akkuenergiavarastoinnin (BESS) ja maatuulivoiman kansainvälinen sijoittaja ja kehittäjä.

Lisätietoja

Pauli Mäenpää
Group CEO, Korkia
+358 50 550 7121
pauli.maenpaa@korkia.fi

Andrea Fradagrada
Vice President, Country Manager, Italy
+39 345 398 9296
andrea.fradagrada@korkia.fi

Korkia lyhyesti

Korkia on kansainvälinen uusiutuvan energian sijoittaja ja kehittäjä. Tuomme markkinoille teollisen mittakaavan aurinkovoima-, tuulivoima- ja akkuvarastointihankkeita, jotka luovat merkittävää taloudellista arvoa ja kiihdyttävät globaalia siirtymää uusiutuvaan energiaan.

Toimimme yhdeksällä markkinalla Euroopassa, Pohjois- ja Etelä-Amerikassa 50 ammattilaisen tiimin ja yli 75 paikallisen kehityskumppanin voimin. Vuonna 2006 perustettu Korkia on yksityisomistuksessa oleva yhtiö, jolla on pääkonttori Suomessa ja toimistot Chilessä, Italiassa ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa.

Korkia on yksi Euroopan nopeimmin kasvavista yrityksistä uusiutuvan energian alalla.